Relacje

Kobieta kobiecie…jeżyną?

Znacie kobietę pracująca, która żadnej pracy się nie boi? Daleko mi do serialowego pierwowzoru, ale z okazji Dnia Kobiet zabrałam się dziś za porządki w pobliżu domu. Konkretnie porządkowanie samosiejek i szeroko rozumianego zielska. Trafiły mi się również dzikie jeżyny. Każdy kto je widział przynajmniej raz wie, jakie to wredne i czepialskie… Sporo nerwów straciłam próbując się ich pozbyć, polała się nawet krew. I nasunęła mi się na myśl taka refleksja z okazji święta – czemu my kobiety tak się siebie czepiamy? Co nam to daje? Czemu tak często kobieta kobiecie wilkiem albo…jeżyną? Podstępnie się rozgości w pobliżu, niby nic a tu nagle kolcem ukłuje albo pod nogami się zaplącze i przewróci. A ślady zostają na długo i bolą, choć wydawałoby się, że to tylko małe kolce.

Pozbądźmy się kolców!

A gdyby tak wyrzucić te kolce z naszych relacji? Nie mówię tu tylko o tych rodzinnych, ale również tych pracowniczych czy uczelnianych. Już dzieci w przedszkolu potrafią sobie dokuczać, robiąc pozornie niewinne lub mało znaczące rzeczy (kłania się prawnicze pojęcie niskiej społecznej szkodliwości czynu) a niektórzy dorośli osiągają już w tym względzie mistrzostwo. Można zamiast ręki z ukrytym kolcem podawać pomocną dłoń (oczywiście osobom, które tego chcą, bo czasem narzucanie się z pomocą rodzi jeszcze większe komplikacje), nie robić sobie na złość, nie wbijać szpilek w rozmowie, wreszcie zachować przynajmniej w ważnych sprawach tę solidarność, która pomaga grupie ochronić jednostkę przed atakiem z zewnątrz. Nasza kobieca rzeczywistość od razu zrobiłaby się przyjemniejsza a współpraca – bardziej owocna.

Co z tego, że owoce jeżyny są smaczne, jeśli zbierać je trzeba z daleko posuniętą ostrożnością, narażając się na każdym kroku na ból? A po wyrzuceniu jej z naszego otoczenia (tak jak ja zrobiłam w dniu dzisiejszym) nikt nie odczuwa żalu, mimo straty tych owoców?

Taką refleksją chciałam się podzielić w Dniu Kobiet – bądźmy dobre dla siebie, nie tylko od święta, ale zwłaszcza na co dzień.  Tworzenie pozytywnego środowiska wymaga wiele pracy, podobnie  jak czyszczenie ogrodu, ale to się po prostu opłaci 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *